Staré domy
na okne mi chladne čaj tak ako kdesi tvoje studené nohy
smejem sa
pozostatky takých ako si ty strihám na handry na čistenie záchoda
najradšej tie biele.
rozmýšľam aké by to bolo byť kockou cukru
či by to chutilo rovnako nechať sa tebou rozhrýzť na kúsky
no viem, že v tvojej miere nie je miesto pre moje nezmyselné viery v to,
že ľudia sú len ľudia
v to, že tvoje človečenstvo je výmysel čo ti pri nádychu na druhý sonet
zožerú bez pýtania ako vitamínové doplnky
gramatické chyby robím v slovách často naschvál a na truc
možno si ma potom ich človečenstvo všimne
možno uvidí ako sa v ich zbytkoch nepohodlne zaspáva
a uľútostí sa hodiť aspoň sem tam pozostatky zo svojho sveta-veta
vlastní sa dobre a aj kráča v svete vlastných uhlov
opýtam sa ešte domáceho či si doma a keď mi povie áno aj tak odídem
nemali by sme si dakedy zavolať?
šepkáš: ale len keď nebudem doma!
točím si celý svet na prsiach
nezaujímajú ťa, či hej? ako mám vedieť?
aké je ľahké bez prívlastkov
vyvracať vyhlásenia o vlastných pravdách
vedieť a vlastniť sú tvoje cudzie slová
mlčať to je ako voda
vkrádam sa pomedzi lacné metafory,
vŕzgam
som hrdzavé potrubie a pripomínam sa tak v tichom starom tele
možno práve preto aj drevo vŕzga,
takto nás zvukmi hladká
takto hovorí,
ešte stále žijem
zúčtovanie.
už nemám komu písať básne
a hovoriť o tom ako život záleží na správnych slovách
teraz za peniaze striedam frázy
prečo kúpiť mop a predať auto
aj písanie sa dá vážiť na gramy
bojím sa ho otvoriť,
keď sa ako mlieko pokazí
február.
dnes v noci píšem s otvoreným oknom
prsty mám potom skúpe na slovo
zatváram
len keď skončí báseň
s roztraseným dychom šepkám
hotovo.

Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára