sobota 29. septembra 2012




Jablone.

Ďalšiu zaštepili.

Vždy na jeseň.

A
tento rok vraj bolo jabĺk neúrekom,
konáre ako nohy rozvetvené do mužov čo ich majú zbierať.

Vidím ich,
vyšli do ulíc, červeň si nosia v pupkoch
a v lícach, a natriasajú platňami a vôňami pečenia.

Popod okno sa mi vyškierajú.
Všetci kričia :
                        „ Dobrá úroda!“
Prašivá jeseň..
Dostala som z nej nádchu.
Nos mi očervenel.
Akoby nič iné na mne červenieť nevedelo!

No
niekedy ich musia kyretovať palicami,
                              s takými vrieckami na koncoch.
Lebo
niekedy nechcú padať,
Niekedy sú zelené do posledného kúsku zimy, a potom červené prečkajú december.
Na jar spadnú
a oni vravia:
„ Pozri aké krásne ! Pozri!“

Vždy na jeseň
ich aj tak zatratia
                              zo zelene..

Tie červené sa rozchytajú.
Do koláčov,
do pálenky,
do výživy,
zavariť
prevariť
rozvariť
variť.
A variť a variť a variť.

Zvykli sme na záhrade mávať jakubky,
vždy boli zelené. Stará mama ich zbierala, aj tie obité, vraj také do koláča najlepšie.
Jakubky..

Vždy na jeseň ich zaštepia,
a potom zhnijú.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára